Rozwiązanie zagadki literackiej: początki sławnych powieści

scrip 5

 

Kochani! Bardzo dziękuję za udział w zagadce!
Polegała ona na rozpoznaniu słynnych powieści po ich początkach.
Jestem niesamowicie wdzięczna za wszystkie odpowiedzi. Zagadka okazała się dość niełatwa – sama nie wiem, czy to dobrze, czy źle?
Niektórzy z Was postanowili sięgnąć do odpowiednich źródeł, inni zdecydowali się szukać tylko we własnej pamięci i wiedzy.

Jestem wdzięczna za każda pojedynczą odpowiedź! Zgodnie z ustalonymi zasadami wyróżniam osoby, którym najlepiej poszło, ale niesamowicie cenię wszystkie odpowiedzi. Właściwie każda jest dla mnie tak samo cenna. Czy to zawierająca komplet autorów i tytułów, czy to tylko jednego, czy to choćby tylko usiłowania odgadnięcia któregokolwiek z nich. Tak samo mocno cenię te odpowiedzi, których autorzy z całą szczerością przyznawali się do swojej niewiedzy. I o to właśnie chodzi! Nikt z nas nie wie wszystkiego! Liczy się zainteresowanie, chęci, wspólna zabawa!

Dziękuję! Jestem Wam wszystkim naprawdę wdzięczna!

Tym razem pojawiło się też sporo nowych osób, które do tej pory nigdy jeszcze nie odgadywały moich zagadek. Bardzo się cieszę, witam Was serdecznie i zapraszam częściej!

Co ciekawe, autorem, którego najczęściej rozpoznawaliście, był Dostojewski. Zawsze uważałam, że Dostojewski ma niesamowicie rozpoznawalny styl, i to tylko potwierdza moje mniemanie. Kiedy już się przeczyta jedną jego książkę, trudno potem nie wyczuwać tej jego charakterystycznej „melodii”.

Ale do rzeczy. Ostateczne rozwiązanie:

1. Jane Austen, Emma

„Emma Woodhouse, osóbka przystojna, rozumna i bogata, posiadająca dostatni dom i obdarzona pogodnym usposobieniem, otrzymała, zda się, wszelkie dary, jakie życie ofiarować może; toteż przeżyła na świecie blisko dwadzieścia jeden lat bez większych powodów do zmartwień i niezadowolenia.”

„Emma Woodhouse” zastąpiłam symbolem [XX].

 

2. Fiodor Dostojewski, Biesy

„Przystępując do opisania dziwnych wydarzeń, które miały miejsce niedawno w naszym dotychczas niczym niewyróżniającym się miasteczku, zmuszony jestem, wskutek mej nieudolności, rozpocząć od pewnych szczegółów z życia utalentowanego i czcigodnego Stiepana Trofimowicza Wierchowieńskiego. Niech te szczegóły będą wstępem do opowieści, którą mam zamiar napisać.”

 

3. Charlotte Brontë, Dziwne Losy Jane Eyre

„Niepodobna było tego dnia wyjść na spacer. Rano, co prawda, błąkaliśmy się z godzinę po bezlistnym ogrodzie, ale po obiedzie (pani Reed jadała wcześnie, gdy nie było gości) chłodny wiatr zimowy napędził tak ciemne chmury i deszcz tak siekący, że dalsze przebywanie na świeżym powietrzu stało się niemożliwe.”

 

4. Charles Dickens, Oliver Twist

„W pewnym mieście, którego z wielu powodów przezorniej będzie nie wymieniać i któremu nie zamierzam nadawać żadnej zmyślonej nazwy, jest wśród innych publicznych gmachów jeden budynek, z dawien dawna spotykany we wszystkich niemal miastach, dużych czy małych, mianowicie przytułek. W przytułku tym (…) urodziła się istota śmiertelna, której imię i nazwisko znalazło się w nagłówku niniejszego rozdziału.”

 

5. Francis Scott Fitzgerald, Wielki Gatsby

„W czasach gdy byłem młodszy i wrażliwszy, ojciec dał mi radę, do której po dziś dzień wracam pamięcią:
– Kiedy tylko będziesz miał ochotę kogoś skrytykować – rzekł mi – pamiętaj, że nie wszystkim było w życiu tak łatwo jak tobie.
Nie powiedział nic ponadto, ale pomimo wzajemnej powściągliwości zawsze rozumieliśmy się w lot i wiedziałem, że ojciec sugeruje mi znacznie więcej, niż mówi.”

                                                                           A oto moje podium

                                     1. Monika z Window of Fashion by Moni

                                     2. Teresa Czajkowska z Zapisków Wczesnej Emerytki

                                     3. Ervisha z Magicznego Kociołka

                                            4. Iwetta Żelaznowska z bloga Moja szafa, modna szafa

                                            5. mmzd z bloga Pomiędzy patrzę a widzę

                                            6. Agata z Agata Smaruje

(Jak ja lubię Was wyróżniać!)
Wszędzie w nazwach są linki do blogów.

Specjalne, male wyróżnienie dla Ani z bloga Maseczki Aneczki 🙂 🙂

No miało być pięć wyróżnionych osób, ale chyba się nie pogniewacie 🙂

Tadam! – fanfary dla zwycięzców i oczywiście polecam ich blogi.

Co jeszcze? Może jeszcze po parę słów o każdej z powieści.

„Emma” Jane Austen – komedia pomyłek wokół spraw sercowo -matrymonialnych w XIX-wiecznej Anglii. Urocza i błyskotliwa główna bohaterka. Nie jestem WIELKĄ wielbicielką Jane Austen, ale przeczytałam tę książkę z satysfakcją.

„Biesy” Dostojewskiego – skrajnie odmienny klimat. Ponura, tajemnicza i pełna zagadek powieść o nihilistach w XIX-wiecznej Rosji. Przeczytałam ją w wieku 20+ i byłam nieziemsko zafascynowana tą książką. Miałam pół zeszytu notatek i cytatów z niej.

„Dziwne Losy Jane Eyre” Charlotte Brontë – sławna XIX-wieczna powieść o guwernantce. Ja tej książki niestety nie polubiłam, ale przyznaję, że jest wybitna.

„Oliver Twist” Dickensa to powieść, którą kocham i uwielbiam. Uważam, że Dickens pokazał tu mistrzostwo pisarskie. Obraz środowiska przestępczego w tej książce zapiera dech w piersiach i pozostaje w pamięci na zawsze.

„Wielki Gatsby” F. S. Fitzgeralda – powieść psychologiczna ze słynnym wątkiem romansowym. Czytałam ją kiedyś-kiedyś i wydała mi się w miarę ambitna i w miarę poruszająca.

No to ja Wam bardzo serdecznie dziękuję! I zapraszam na następne razy!

Aha, jeszcze jedno:

scrip


37 myśli w temacie “Rozwiązanie zagadki literackiej: początki sławnych powieści

 1. Dziękuję Ci, Emmo za wyróżnienie! ❤ Jest mi bardzo, ale to bardzo miło. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w Twojej kolejnej literackiej zagadce i już nie mogę doczekać się kolejnych! 😀 Wspaniale, że kilka nowych osób postanowiło spróbować swoich sił. Jesteś cudowną osobą Emmo, więc nic dziwnego, że przyciągasz nowych Czytelników. ❤ Dziękuję i życzę Ci przepięknego weekendu! :*

  Polubienie

  1. Kochana, no cóż mam powiedzieć na takie miłe słowa? Moje serce najzwyczajniej w świecie się rozpływa ❤ Jesteś po prostu słodka i bardzo, bardzo Ci dziękuję. Ale jaka ja tam cudowna. Taka sobie 😉 Bardzo Ci jeszcze raz dziękuję i jedyne, co mogę zrobić, to prosić, abyś nadal nie zapominała o moim blogu, tak jak ja pamiętam o Twoim ❤ Tobie również wspaniałego weekendu, Monisiu! ❤

   Polubienie

 2. Dziękuję, że o mnie wspomniałaś :* chociaż uważam, że w zupełności poległam. Smutne dla mnie jest to, że tak mało Polacy czytają. Z drugiej strony książki są strasznie drogie w Polsce więc może dlatego. W UK możesz kupić naprawdę tanio książki dlatego bardzo często widzę ich z książkami wszędzie. Mocno wierzę w to, że niedługo i w PL tak będzie.

  Polubienie

  1. Poległaś? A ja to widzę zupełnie inaczej. Niesamowicie pozytywnie odebrałam to Twoje niepoddawanie się, wzruszyło mnie to. Poza tym w bardzo dobrym kierunku kombinowałaś, taka jest prawda 🙂 co do czytelnictwa, pewnie trochę tak jest, chociaż z drugiej strony, jak widzę, ile jest blogów książkowych, i wszystkie mają czytelników i komentarze, to wydaje mi sie, ze nie jest tak tragicznie z tym czytelnictwem w Polsce.

   Polubione przez 1 osoba

 3. Ojejjj ! dziękuję !! (chociaż nie bardzo zasłużyłam 😉
  Jeśli pozwolisz – ciekawa jestem, czy ktoś zgadnie jaka powieść zaczyna sie tymi słowami –
  „Słyszysz, Saxon ? Musisz przyjść. Co z tego, że to jest piknik murarzy? Będe tam miała znajomych panów, a ty też pewnie kogoś spotkasz, Grać będzie orkiestra Al Vista. Wiadomo, że oni cudownie grają. Przecie przepadasz za tańcami…”
  Serdeczności 🙂

  Polubienie

 4. Już wiem co będę czytać w najbliższym tygodniu! Co do Dostojewskiego to zgadzam się z Tobą, jego styl pisania jest bardzo charakterystyczny. Ja przeczytałam tylko Zbrodnię i Karę i na samym początku miałam wrażenie, że może jest to cytat z tej powieści, ale Biesy też przeczytam. Mam nadzieję, że w następnej zagadce wypadnę lepiej!
  Pozdrawiam 😉

  Polubienie

  1. Na pewno w którejś zagadce pójdzie Ci super, wierzę w ciebie.
   Powodzenia w czytaniu Dostojewskiego! ‚Biesy” to trudna książka, ciekawa jestem, jak ją odbierzesz.
   Jak dla mnie Dostojewski ma styl gawędziarski, nawijający w nieskończoność, trochę taki wręcz plotkarski, jakby, za przeproszeniem, stara baba plotkowała. Ale to nie jest z mojej strony krytyka, przeciwnie, mnie fascynuje ten jego sposób opowiadania.

   Polubienie

 5. Kurcze, pomyśleć, że Emme Jane Austen czytałam i nie poznałam.

  Bardzo dobrze że stopniujesz trudności. Nie mam nic przeciwko. Jak ktoś czytał i pamięta to odgadnie. Pozdrawiam serdecznie i czekam na następne 😃😃😃

  Polubienie

 6. Fajny pomysł z tymi zagadkami, czekam na kolejne – postaram się nie przegapić 🙂
  Niektórzy autorzy rzeczywiście mają rozpoznawalną „melodię” pisania, czasem na plus, a czasem nie. A inni z kolei są bardziej (lub zupełnie)… nijacy. Jako początkująca grafomanka zawsze zazdrościłam tym pierwszym 🙂

  Polubienie

  1. Bardzo bym się cieszyła, jakbyś wzięła udział w którejś zagadce! Zaglądaj od czasu do czasu!
   Oj, grafomanka to nieodpowiednie słowo! Czytałam Twój kawałek i nie było to podobne do grafomanii.
   Mam wrażenie, że ci najwybitniejsi pisarze faktycznie mają styl rozpoznawalny.

   Polubienie

 7. Oj, miałabym niemały problem z rozpoznaniem tych powieści, ale pomysł na zabawę bardzo mi się podoba :D!!! Przegapiłam tego posta przez wakacyjne wojaże z dziewczynkami 😁!!!
  Serdecznie pozdrawiam 😊!!!

  Polubienie

 8. oooo była zagadka a ja się spóźniłam 😦 To wszystko przez to, że ostatnio wiele się u mnie dzieje i po prostu nie nadążam ze wszystkim, chodź bardzo się staram. Miałam ostatnio cały czas zajęty i dopiero teraz mogę wrócić do rzeczywistości i dalej pozostać w swoim ciągu, chodź mam baaaardzo dużo zaległości. Mam nadzieję, że uda mi się wszystko nadrobić i już niedługo z każdym tematem będę na bieżąco 🙂 Jak zawsze, fantastyczny pomysł na zagadkę! Podziwiam i naprawdę uwielbiam twoje kreatywne pomysły! Gratuluję wszystkim wyróżnionym- kawał dobrej roboty 🙂 Chodź na pewno przyznają, że twoje zagadki są miłe, przyjemne i uczą- więc wynieść z nich można jedynie korzyści 🙂
  Pozdrawiam ciepło ♡

  Polubienie

  1. Dzięki, Ayunko, za wizytę! Wiem, wiem, że dzieje się u Ciebie, widziałam już nowy post. Ale to chyba dobrze, jak się dzieje. Powoli na pewno wszystko poogarniasz i ponadrabiasz. Bardzo, bardzo dziękuję za mile słowa ❤ Na razie jakoś tam jeszcze mi te zagadki wychodzą 🙂 Dziękuję za gratulacje dla wyróżnionych – to naprawdę miłe ❤ Przesyłam serdeczności!

   Polubienie

 9. No i teraz wszystko jasne, bardzo podoba mi sie taka forma literackich zagadek, które prowadzisz. Zawsze pozwalaja rozruszać w pewien sposób szare komórki 🙂
  Miłego weekendu

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s